Jak nalepit:

Samolepky na zeď

Fototapety

Tapety

Samolepky pod vypínač

Fotografie na fotrámeček


 

Samolepky na zeď

 

Co potřebujeme k nalepení?

samolepku, návod, nůžky, stěrku - jako stěrka může posloužit i obal z CD, tužku a papírovou lepící pásku

Co je třeba  nalepení samolepky          

Jak přilepit samolepky?

Samolepky na zeď jsou v poslední době velmi využívanou metodou, jak relativně rychle a levně zútulnit a zmodernizovat svůj dům, byt, kancelář či komerční prostory. K tomu, aby byla vybraná samolepka opravdu krásná a splnila svůj účel je třeba být opatrní a při lepení postupovat pečlivě.
V první řadě byste se měli zamyslet nad tím, kam byste samolepku chtěli přilepit a podle toho vybírat vhodnou velikost. Postupovat můžete samozřejmě i opačně. Zkrátka vám v obchodě padne do oka hezká nálepka, vy ji koupíte a teprve doma bude přemýšlet, kam s ní. Ať tak či tak, místo, kde samolepka bude nalepená, musíte důkladně připravit.
Samolepky můžete přilepit na zeď, dřevo, plast, kov či jakýkoliv hladký povrch. Na hrubě štukované zdi doporučujeme provést 24 hodinový test se vzorkem, který Vám na vyžádání pošleme zdarma. Test lze také provést jednou malou nálepkou ze sady. Od zvoleného místa se samozřejmě odvíjí příprava místa.


Čistý, hladký a odmaštěný povrch je základ


Chystáte-li se samolepky přilepit na plast, sklo či kov, měli byste povrch důkladně odmastit a očistit. Můžete použít třeba ředidlo, ale službu mnohdy udělá i saponát na nádobí. Před tím než se do odmašťování pustíte, vyzkoušejte si účinky přípravku na nějakém méně viditelném místě, abyste povrch nepoškodili nebo nerozleptali.
Pokud máte v plánu lepit samolepku na zeď, myslete na to, že zvýrazní všechny nerovnosti na stěně. Místo dobře uhlaďte a zbavte všech nerovností, které by mohly kazit estetický dojem a nebo dokonce samolepku poškodit. Chcete-li samolepku přilepit na čerstvě vymalovanou stěnu nebo novou omítku, pár týdnů počkejte, až dokonale vyschne. Samolepky patří jen na suché, hladké a čisté místo, jinak hrozí, že nebudou držet a brzy se začnou odlepovat. Samolepky NEJSOU určeny pro povrchy čerstvě natřené, hrubě štukované, vlhké, latexové povrchy a povrchy, které jsou natřené omyvatelnou barvou.


Samolepky bez přenosové folie


Před lepením položte samolepku lícem na stůl nebo na zem a nechte ji, jak se říká odpočinout. Pak sejměte podkladový papír a samolepku opatrně přilepte na vybrané místo. Postupujte opatrně zezhora dolů a od středu ke krajům, Přilepené místo vždy ihned uhlaďte stěrkou nebo houbičkou, aby jste vytlačili vzduchové bubliny. Pokud se vám to přes veškerou snahu nepovede, můžete místo opatrně propíchnout špendlíkem a vzduch vytlačit. S velkou pravděpodobností však místo půjde vidět. I když jen při pozorné prohlídce. V případě že lepíte samolepku na sklo, auto či jiný hladký povrch, pro lepší manipulaci, doporučujeme místo navlhčit nejlépe tzv. rosenkou. Nebojte se, voda se odpaří a samolepka během 24 hodin dokonale drží.


Jak na samolepky větších rozměrů?


Ještě více trpělivosti bude chtít nalepování samolepek větších rozměrů. Naštěstí spousta větších samolepek je vybavena takzvanou přenosovou fólií, která vám páci při lepení alespoň trochu usnadní.


Samolepku opět položte lícem k zemi nebo na stůl a stěrkou nebo houbičkou přejeďte rubovou stranu tak, aby samolepka co nejvíce přilnula k přenosové fólii.

 

Vyhlazení nálepky

Pak opatrně sundejte podkladový papír tak aby samolepka zůstávala na přenosové folii, doporučujeme co nejostřejší úhel snímání podkladového papíru. Může se stát, že se samolepka nebude chtít přilepit na přenosku - nic se neděje jen se kousek vrátíme a celý postup opakujeme. Nyní máme samolepku na přenosové folii a můžete se pustit do lepení.


Přilepení motivu na přenosovou folii

Pro samotné lepení velkých samolepek platí obdobná pravidla, která jsme popsali výše. Samolepku lepte od středu horního okraje a postupujte dolů a ke krajům. Stěrkou nebo houbičkou vyhlaďte jen motiv samolepky a nechte přilepené cca 15 minut i s přenosovou folií po té přenosovou folii začněte pomalu odlepovat – samolepka zůstane na lepeném povrchu.
Při lepení postupujte s citem a opatrně, protože i u lepení samolepek platí staré dobré pořekadlo, že trpělivost růže přináší.
 

Návod ke stažení zde 

 Nahoru


 

 Fototapety na zeď

 

Jednoduché nalepení fototapety na zeď

 

Jak aplikovat fototapetu?

Zkrášlování interiéru vždy patří mezi náročné činnosti na zručnost. Nikdo přece nechce mít doma něco, za co by se musel stydět, a tak jisté minimální dovednosti pro práce na čemkoliv uvnitř domu či bytu jsou zkrátka nezbytností. To samozřejmě platí také pro aplikaci fototapet, o které jsou následující řádky. Pokud s takovou prací ještě nemáte zkušenosti, pak se naším článkem můžete nechat inspirovat jako jednoduchým návodem, který vám může pomoci od případných nesnází.

Fototapety samy o sobě vyžadují mnohem větší přesnost na aplikaci, než je očekávána u tapet běžných. Jde v podstatě o to, že motiv fototapety by měl po nalepení na stěnu tvořit jeden celek, na kterém nebudou patrné přechody mezi jednotlivými částmi. Fototapety se totiž mnohdy skládají z několika plátů, které na sebe navazují.

Potřebné náčiní a materiál.

K samotné aplikaci fototapety na stěnu toho nepotřebujeme mnoho. Pravdou ovšem je, že je vhodné si vše potřebné opatřit předem, po nanesení lepidla už totiž není čas na nějaké hledání a s fototapetou se musí co nejdříve na stěnu.

Začneme výběrem lepidla na papírové tapety, které vám dost možná doporučí již samotný dodavatel vaší fototapety. Nejde o nijak finančně náročnou položku a rozhodně se vyplatí v tomto případě příliš nešetřit a raději se poohlédnout po kvalitním lepidle osvědčeného výrobce.

Mezi další nezbytné náčiní patří nádoba pro lepidlo, štětec na lepidlo, váleček na tapetování, řezák nebo zkrátka nůž na papír, tužka, pravítko, metr a pro jistotu také odměrka. A hodit se bude i pomocník. Asi každý, kdo už tapetování zažil, dobře ví, že pokládat jednotlivé části na stěnu není vůbec snadné, důležitá je nejen rychlost kvůli zasychání lepidla, ale také přesnost.

 

Příprava povrchu pro tapetování.

Než začnete s pokládkou tapety, je důležité připravit si plochu, na kterou ji chcete aplikovat. Předně se zbavte všech nerovností. Opomenutí této zásady může zničit vaše úsilí.

Chcete-li tapetu lepit na sádrokarton, je nezbytné vyhlazení případného pórovitého povrchu tak, aby byl dokonale hladký a lepidlo s tapetou k němu perfektně přilnulo.

Původně malované stěny je dobré odmastit a za pomocí například obyčejného nebo v ideálním případě malířského mýdla s vodou je vyčistit. Na stěny, které již byly pokryty tapetou, použijte  speciální prostředky na odstranění zbytků lepidla a tapety.

Hodláte-li tapety nalepovat přes vypínače nebo zástrčky, je nutné vypnout elektrický proud a následně demontovat vypínače a přelepit je izolační páskou. Po nalepení tapety vyřízněte potřebný otvor pro vypínač nebo zásuvku.

Než začnete s nanášením lepidla na tapetu, celou ji rozbalte a zkontrolujte všechny její části. Nezbytné je zkontrolovat i správný rozměr tapety, a zda veškeré její části na sebe skutečně navazují.

 

Jdeme tapetovat!

Ze všeho nejdřív pečlivě zaměřte místo, na němž fototapeta bude.  K tomu poslouží metr, pravítko, tužka. Na stěnu si naznačíte linie okrajů fototapety.

Lepidlo na tapetu nanášejte opatrně a dejte pozor, abyste tapetu zbytečně nenamočili a nezničili ji. První kus fototapety přiložte na stěnu podle předem vyznačených linií. Pak použijte váleček a a fototapetu jím přetírejte od shora dolů a ze středu směrem ven. Pozor dejte na vznik vzduchových bublin.

U fototapet složených z více částí dbejte na to, aby na sebe dokonale navazovaly.  Případné zbytky lepidla odstraňte opatrně hadříkem.

Při aplikaci fototapety je vždy důležité myslet na to, že je vyrobena z papíru a zbytečně ji nenatahovat, aby se nepotrhla. Části tapet, které v rozích místnosti přečnívají, opatrně zařízněte a máte hotovo.

Nahoru


 

 

Tapety na zeď

 

Jak správně přilepit tapety?

Tapety v posledních letech zažívají svůj velký comeback. Upřímně není se ani čemu divit, moderní tapety jsou velmi estetické a dokáží proměnit interiér k nepoznání. Aby však tapety byly opravdovou ozdobou stěn, je třeba při jejich lepení postupovat velmi pečlivě a důsledně. Naštěstí přilepit moderní tapety není tak náročné, jak by se na první pohled mohlo zdát a zvládne to i průměrně zdatný kutil.

Kolik tapet je zapotřebí?

První věcí, s níž se musíte při tapetování poprat, je správný výpočet spotřeby tapet. Řada lidí to neodhadne a pak koupí tapety zbytečně moc, to v lepším případě, v horším případě jim naopak chybí. Což může být docela problém, protože už nikde nemáte jistotu, že se vám podaří koupit tapetu ze stejné série.

Při výpočtu spotřeby tapet spočtěte výšku místnosti a s výškou opakovaného vzoru na tapetách. Tento údaj je důležitý zejména u tapet s výrazným vzorem a číslo byste měli najít na etiketě. Výsledné číslo vynásobte obvodem zdi a máte celkovou potřebnou plochu tapet. Číslo, které získáte, vydělte plochou jedné role. Připočtěte 10  až 15 % a dostanete se k výsledné spotřebě tapet.

Důkladná příprava stěn je základ

Ze všeho nejdůležitější je důkladná příprava stěn. Jestliže tuto přípravnou fázi podceníte, výsledný dojem z vytapetované místnostni nebude dobrý.  Pokud jsou na zdi staré tapety, je vhodnější je strhnout i přesto, že stále obstojně drží. Velmi brzo se pod tíhou nových tapet mohou začít odlepovat a radost z nově upraveného prostoru bude rázem pryč.

Chcete-li tapetami vyzdobit místnost v novostavbě nebo po čerstvé rekonstrukci, počkejte pár týdnů, až omítky opravdu dobře vyschnou, jinak opět hrozí riziko, že budou tapety špatně držet.

Na starších omítkách důkladně zarovnejte každou nerovnost, kterou najdete. Ostré výstupky na stěnách mohou v tapetě udělat díru a navíc veškeré nerovnosti se tapetami ještě více zvýrazní. Loupe-li se v místnosti omítka, nezbyde vám nic jiného než celou místnost velmi pečlivě oškrábat.

Sice to není nezbytné nutné, ale práci při lepení tapet vám také usnadní, pokud v místnosti odmontujete všechny vypínače a zásuvky. Práce vám půjde mnohem lépe od ruky a minimalizujete riziko případných chyb.

Mějte vše potřebné po ruce 

Před lepením tapet byste měli mít všechny potřebné věci po ruce. Neobejdete se bez lepidla, kvalitních ostrých nůžek a zařezávacího nože, štětce, tužky a dostatečně velkého stolu, na němž budete tapety stříhat.

Ještě než se do tapetování pustíte, si dobře přečtěte návod na obalu, jak u samotných tapet, tak u lepidla, které jste k tapetám koupili. U některých druhů tapet se lepidlo nanáší na zeď, u jiných přímo na tapety. Tapetu si nastříhejte v takové délce, aby na horní i dolní straně zhruba o 5 centimetrů přesahovala. Než nalepíte první roli, nakreslete si na zeď podle pravítka nebo olovnice svislou čáru.

Budete-li lepidlo nanášet na tapetu, naneste ho pečlivě válečkem a tapetu potřenou lepidlem přetočte na rubovou stranu a přeložte tak, aby se lepidlo rovnoměrně vsáklo do celé tapety. Tapety nechte takto nasáknout zhruba pět minut a pak opatrně přilepte na stěnu. Začínejte ve středu tapety a postupujte ke krajům a čerstvě nalepenou tapetu uhlaďte houbou nebo válečkem, aby v ní nezůstaly vzduchové bubliny.

Snažší práce je s moderními tapetami, u nichž se lepidlo nanáší na stěnu válečkem nebo štětkou a na zeď se přikládá suchá tapeta.

Při samotném lepení postupujte shora dolů a zleva doprava a pro jistotu začněte v nejméně nápadném místě. Budete-li tapetovat také strop, začínejte směrem od okna do středu. Obrňte se trpělivostí a těšte se na výsledek, při troše šikovnosti tapetování opravdu není nic složitého a efekt je maximální.

 

Samolepky pod vypínače

 

Nahoru

Nastavení Cookies
Cookies

Naše webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají s jejich vylepšováním. Abychom cookies mohli používat, musíte nám to povolit. Kliknutím na tlačítko "OK, souhlasím" udělujete tento souhlas.

Nastavení OK, souhlasím
×
Nastavení souborů cookies

Cookies jsou malé soubory, které webové stránky (i ty naše) ukládají ve Vašem webovém prohlížeči. Obsahy těchto souborů jsou vyměňovány mezi Vaším prohlížečem a našimi servery, případně se servery našich partnerů. Některé cookies potřebujeme, abychom webová stránka mohla správně fungovat, některé potřebujeme k marketingové a statistické analytice. Zde si můžete nastavit, které cookies budeme moci používat.

Nezbytné cookies
Nezbytné cookies
Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.
Ovlivňuje funkce:
  • Konfigurační cookies
Analytické cookies
Vypnuto Zapnuto
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Analytics - analytická návštěvnost
Personalizované cookies
Vypnuto Zapnuto
Personalizované cookies
Používáme rovněž soubory cookie a další technologie, abychom přizpůsobili náš obchod potřebám a zájmům našich zákazníků a připravili tak pro Vás výjimečné nákupní zkušenosti. Díky použití personalizovaných souborů cookie se můžeme vyvarovat vysvětlování nežádoucích informací, jako jsou neodpovídající doporučení výrobků nebo neužitečné mimořádné nabídky. Navíc nám používání personalizovaných souborů cookie umožňuje nabízet Vám dodatečné funkce, jako například doporučení výrobků přizpůsobených Vašim potřebám. 
Marketingové cookies
Vypnuto Zapnuto
Marketingové cookies
Marketingové (reklamní) cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Ads